28 maja 2024 r. uczniowie klas V- VIII wraz z opiekunami udali się na dwudniową wycieczkę w rejon Beskidu Niskiego. Pierwszym punktem zaplanowanego pobytu był skansen archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach: łuczniczych – gdzie mieli możliwość spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz w zdobniczych pt. „Słowiańskim ornamentem zdobione”, podczas których mogli własnoręcznie ozdabiać płócienne ekotorby, które następnie zabrali ze sobą do domu. Kolejnym punktem pobytu w muzeum było przejście do przestrzennej sali ekspozycyjnej, gdzie można było wysłuchać opowieści o początkach Słowian i oglądnąć eksponaty z ceramiki, krzemienia, kamienia, kości, brązu i żelaza. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili zlokalizowaną na terenie parku i zrekonstruowaną otomańską wioskę z początku epoki brązu oraz słowiańską z wczesnego średniowiecza. Kulminacyjnym punktem wędrówki było wejście na platformę widokową o wysokości 44 m, skąd można było podziwiać cały skansen oraz piękną okolicę.
Około godziny 14.00 w wyśmienitych humorach i z głowami pełnymi nowych wiadomości „wycieczkowicze” udali się do Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Iwoniczu – miejsca noclegu. Po zjedzeniu obiadu i po krótkim wypoczynku wszyscy wybrali się do Iwonicza Zdroju, aby tam pospacerować m. in. do Tężni Solankowych, Źródeł Bełkotki, Hydrozagadki, a następnie wrócić Aleją Naftową do centrum Iwonicza Zdroju i pochlapać się w miejskiej fontannie. Wieczorem, obok miejsca zakwaterowania, odbyło się ognisko. Impreza tradycyjnie rozpoczęła się od pieczenia kiełbasek. Był to też czas na zabawę i integrację: chłopcy grali w piłkę, a dziewczyny tańczyły. Po dniu pełnym wrażeń wszyscy udali się na zasłużony wypoczynek.
W drugim dniu pobytu, po śniadaniu uczniowie autokarem przejechali Odrzykonia, gdzie zwiedzili ruiny starego zamczyska pochodzącego z okresu panowania Kazimierza Wielkiego. Miejsce to rozsławił wspaniały, polski komediopisarz – hrabia Aleksander Fredro, który opierając się na dokumentacji tej warowni, napisał arcyzabawną sztukę pt, „Zemsta”. Około godziny 13.00 nastąpił przejazd do miejscowości Czarnorzeki, aby stamtąd wyruszyć do Rezerwatu Prządki. Pod opieką przewodnika z PTTK Krosno wycieczkowicze ruszyli kamienistą ścieżką między skałami, poznając legendy tego miejsca. Spacer po rezerwacie było ostatnim punktem zaplanowanej wycieczki. Zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy dwudniowej wyprawy, wrócili do domu około godziny 17.00.
Wspomnieniem tej wycieczki niech będą piękne zdjęcia i pamiątki zakupione podczas jej trwania.