„Historia mówi przez pokolenia”

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego w Jasionce Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizował Podkarpacki Kongres Pamięci Narodowej. Uczniowie klasy VI mięli możliwość reprezentowania naszej Szkoły w tym bezprecedensowym wydarzeniu. Uczestniczyli w dyskusji panelowej „Miłość bliźniego w nieludzkich czasach”, której tematem była pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej. Moderatorem dyskusji był Mateusz Dzieduszycki, a udział w niej wzięli: ks. Witold Burda, postulator procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz historycy: dr hab. Sebastian Piątkowski, dr Aleksandra Namysło oraz wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Podczas Kongresu wszyscy uczestnicy mięli okazję zapoznać się z wystawami przygotowanymi przez IPN. Każdy widz został przeniesiony do innego etapu dziejów, a znajdujące się na planszach informacje przybliżyły odbiorcy zarówno te znane, jak i mniej znane karty z historii Polski.

Pomysł prezentacji naszego dziedzictwa narodowego w tak urozmaicony sposób to odpowiedź na wyniki zrealizowanych na zlecenie IPN badań społecznych dotyczących wiedzy historycznej Polaków i ich postaw wobec przeszłości. Zorganizowanie kongresu w miejscu, w którym stykają się nowe technologie, przemysł lotniczy i innowacyjne rozwiązania, a także historia, pamięć i tradycja- pokazało że historia nie musi być nudna, ale może być inspiracją do nowoczesnego myślenia i kształtowania naszej przyszłości.