Akcja „NARODOWE CZYTANIE” w naszej szkole – 5 września 2022 r.

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. Marty Sobuś i p. Lidii Domagały rozpoczęli działania związane z promocją czytelnictwa, uczestnicząc w 11. edycji akcji Narodowego Czytania. To znakomita okazja, by zaprzyjaźnić się z klasyką literatury polskiej oraz docenić wartość czytania.

Na początku spotkania został odczytany przez nauczycielkę języka polskiego – p. L. Domagałę – tekst listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji, w którym zaprosił do lektury „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Następnie uczniowie klasy ósmej odczytali „Świteziankę” – historię młodego mężczyzny, który po złamaniu przysięgi wierności -zgodnie z romantycznym przesłaniem ballad – nie masz winy bez kary – zostaje pochłonięty przez wody jeziora „Świteź”. Kolejnym utworem zaprezentowanym w ramach akcji był „Powrót taty” – wzruszająca ballada o dzieciach modlących się przed cudownym obrazem o szczęśliwy powrót ich ojca do domu. Utwór ten został odczytany przez nauczycieli naszej szkoły: p. M. Morawczyńską, p. Z. Tokarz, p. M. Neville- Ortyl i p. M. Sobuś.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Poprzez kontakt z dziełami literatury polskiej mogliśmy wzmocnić poczucie naszej tożsamości narodowej.

Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnej edycji Narodowego Czytania.